HMD T21 Tiger 128 GB 26.3 cm (10.4") 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 12 Grey
£162.00
£135.00
10.36 in, 5:3, 2K (1200 x 2000), Bluetooth 5.0, IP52, 802.11 a/b/g/n/ac, 8200 mAh
| Display | 10.36" |
|---|---|
| Operating system | Android 12 |
| Memory | 4GB |
| Mobile network connection | Yes |
| SKU | F20ENV1A003 |
| EAN | 6438409095237 |
| Manufacturer | HMD |
| Availability | In Stock |
Get ready for heaps of fun with HMD T21! Dive deep into entertainment on the clear 10” display and loud, clear audio. Feel the creative vibes with active pen support, and amp up productivity with more screen real estate for your computer. And it’s here to stick around – the long-lasting battery that can go for 4 years of charges before any noticeable power loss.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1200 x 2000 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 26.3 cm (10.4") |
| HD type | 2K |
| Native aspect ratio | 5:3 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | T612 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Tiger |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Graphics | |
| Graphics card | Mali G57 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Built-in stylus pen storage | Yes |
| Parental control | Yes |
| Performance | |
| Operating system installed | Android 12 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Google applications | Google Drive |
| Galileo | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pen | |
| Stylus pen | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 12 |
| Google applications | Google Drive |
| Battery | |
| Battery capacity | 8200 mAh |
| Fast charging | Yes |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 157.3 mm |
| Depth | 7.5 mm |
| Height | 247.5 mm |
| Weight | 471 g |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor family | Tiger |
You may also be interested in
| Product |
HMD T21 Tiger 128 GB 26.3 cm (10.4&quo...
£162.00
£135.00
|
Popular
Hannspree HANNSpad Apollo 2 Mediatek 3...
£180.00
£150.00
|
Bestseller
Samsung Galaxy Tab A9 SM-X110N Mediate...
£223.20
£186.00
|
Hot Product
Acer Iconia Tab V10-21 - 10.1" Fu...
£180.00
£150.00
|
Acer Iconia Tab A11-11 - 4GB Memory, 6...
£216.00
£180.00
|
Recommended
Lenovo Tab One Mediatek 64 GB 22.1 cm...
£210.60
£175.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F20ENV1A003
|
SN1ATP5B
|
SM-X110NZAEEUB
|
NT.LHSEK.001
|
NT.LHLEK.001
|
ZAF00093GB
|
| Manufacturer |
HMD
|
Hannspree
|
Samsung
|
Acer
|
Acer
|
Lenovo
|
| Display diagonal |
10" to 12"
|
10" to 12"
|
7" to 10"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
7" to 10"
|
| Operating system installed |
Android 12
|
Android 10
|
N/A
|
Android 14
|
Android 14
|
Android 14
|
| Form factor |
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
| Card reader integrated |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Graphite
|
Champagne
|
N/A
|
Grey
|
| Internal memory |
4GB
|
N/A
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
| Platform |
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
| Position location |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Mobile network connection |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Rear camera type |
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
| Panel type |
N/A
|
VA
|
TFT
|
IPS
|
IPS
|
IPS
|
| Storage media |
N/A
|
eMMC
|
N/A
|
Flash
|
Flash
|
eMMC
|