HP 65W USB-C LC Power Adapter
£24.77
£20.64
65W USB-C LC Power Adapter
- The HP USB-C LC Power Adapter works with any of your laptops' USB-C ports[1] so you can stop worrying about finding the right adapter.
- Charge your laptop quickly with the HP USB-C LC Power Adapter's HP Fast Charge Technology[2].
- Rest easy with a one-year limited warranty.
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | 1P3K6AA#ABU |
| EAN | 0195122443030 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect easily
The HP USB-C LC Power Adapter works with any of your laptops' USB-C® ports[1] so you can stop worrying about finding the right adapter.
Quick charging
Charge your laptop quickly with the HP USB-C LC Power Adapter's HP Fast Charge Technology[2].
World-class support
Rest easy with a one-year limited warranty.
Powerful USB-C charging
Charge your laptop in the office or on the go with the HP USB-C LC Power Adapter.
Charge your laptop in the office or on the go with the HP USB-C LC Power Adapter.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 28.5 mm |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195122442972, 195122443030 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 195122442972; (ABU) 195122443030 |
| Technical details | |
| Features | Fast charging |
| Box contents | AC power adapter; USB Type-C cable; 1 Power Cord; Warranty Card |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195122442972, 195122443030 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 195122442972; (ABU) 195122443030 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 39121006 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 65W USB-C LC Power Adapter
£24.77
£20.64
|
Hot Product
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Popular
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Recommended
DELL F7970 power adapter/inverter Indo...
£25.40
£21.17
|
Origin Storage AC Adapter (90W) For La...
£33.40
£27.83
|
New
HP 609936-001 power adapter/inverter I...
£35.88
£29.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1P3K6AA#ABU
|
DF263
|
DF266
|
F7970
|
ADP-E90W
|
609936-001
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Origin Storage
|
HP
|
| Power supply type |
N/A
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|