HP CE314A/126A Drum kit, 14K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 177/LJ Pro CP 1025
- Original HP 126A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- HP 126 imaging drums work with: HP LaserJet Pro CP1025
- Maintain sharp, crisp and clean text and graphics with an imaging drum designed to work seamlessly with HP LaserJet toner cartridges and advanced toner formulation. Use Original HP supplies for professional-quality results.
- Ideal for printing professional output in the home office or small business. This imaging drum delivers consistent, high-quality results.
- Depend on Original HP 126A toner supplies designed specifically for your HP printer.
- Imaging drum; Recycling guide
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 14000.00 |
| Colour | no color |
| SKU | CE314A |
| EAN | 0884962223352 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
Maintain sharp, crisp and clean text and graphics with an imaging drum designed to work seamlessly with HP LaserJet toner cartridges and advanced toner formulation. Use Original HP supplies for professional-quality results.
Compatible Printers: HP Color LaserJet Pro MFP M 177 fw, HP TopShot LaserJet Pro M 270 Series, HP TopShot LaserJet Pro M 275 a, HP LaserJet CP 1025 NW Color, HP LaserJet Pro M 275 u, HP Color LaserJet Pro CP 1027 nw, HP Color LaserJet Pro CP 1022, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 r, HP LaserJet Pro M 275 nw, HP Color LaserJet Pro CP 1026 nw, HP Color LaserJet Pro CP 1028 nw, HP Color LaserJet Pro MFP M 170 Series, HP Color LaserJet Pro CP 1021, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 p, HP LaserJet Pro M 270 Series, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 e, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 c, HP LaserJet CP 1000 Series, HP LaserJet CP 1025 Color, HP Color LaserJet Pro CP 1025, HP LaserJet Pro M 275 a, HP LaserJet Pro M 275 s, HP TopShot LaserJet Pro M 275 nw, HP Color LaserJet Pro CP 1025 nw, HP Color LaserJet Pro CP 1023, HP Color LaserJet Pro CP 1020 Series, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 q, HP TopShot LaserJet Pro M 275 t, HP TopShot LaserJet Pro M 275 s, HP Color LaserJet Pro CP 1000 Series, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 nw, HP Color LaserJet Pro MFP M 176 n, HP TopShot LaserJet Pro M 275, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 b, HP LaserJet Pro 100 Series, HP LaserJet Pro 100 Color MFP M 175 a, HP LaserJet Pro M 275, HP TopShot LaserJet Pro M 275 u, HP LaserJet Pro M 275 t
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Compatibility | HP 126 imaging drums work with: HP LaserJet Pro CP1025 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| Pallet size (EU) | 1102 x 760 x 1109 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 210 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 144 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 363 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 160 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package weight | 700 g |
| Weight | 500 g |
| Package width | 363 mm |
| Package height | 160 mm |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1109 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 92 mm |
| Package weight | 700 g |
| Package width | 363 mm |
| Package height | 160 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Pallet size (EU) | 1102 x 760 x 1109 mm |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 210 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 144 pc(s) |
| Compatibility | HP 126 imaging drums work with: HP LaserJet Pro CP1025 |
| Box contents | Imaging drum; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 28 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962223352 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962223352 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet size (EU) | 1102 x 760 x 1109 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1109 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 110.9 cm |
| Pallet gross weight | 121.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet weight (EU) | 121.3 kg |
| Pallet size (EU) | 1102 x 760 x 1109 mm |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1109 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 210 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 144 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 28 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CE314A/126A Drum kit, 14K pages ISO...
£147.60
£123.00
|
HP 643A toner cartridge Original Yellow
£171.00
£142.50
|
Recommended
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...
£221.40
£184.50
|
HP Q6000A toner cartridge 1 pc(s) Orig...
£131.40
£109.50
|
Popular
Ricoh 841818 Toner yellow, 18K pages f...
£158.40
£132.00
|
Hot Product
HP Q5949X/49X Toner cartridge black, 6...
£162.42
£135.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE314A
|
Q5952-67901
|
Q5953-67901
|
Q6000-67902
|
841818
|
Q5949X
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Ricoh
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
Magenta
|
Black
|
Yellow
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|
Ricoh
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|