HP OMEN 35L Gaming Desktop GT17-0403na AMD Ryzen™ 7 7800X3D 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home Tower PC Black
- AMD RyzenTM 7 7800X3D (up to 5.0 GHz max boost clock, 96 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- AMD RadeonTM RX 9070XT Graphics (16 GB GDDR6 dedicated)
- 32 GB DDR5-5200 MT/s (2 x 16 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMeTM Performance M.2 SSD
| SKU | D01LQEA |
|---|---|
| EAN | 0199764796172 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | OMEN |
| Product Series | 35L |
| PDF URLs |
View PDF |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[6]

This Changes Everything
The AMD Ryzen™ 7000X3D Series pairs Zen 4 speed with 3D V-Cache™ for better gaming and creative performance. With AMD EXPO™, DDR5 memory overclocking is easy, delivering optimal performance for your PC.[7]

AMD Radeon™ RX 9070XT
The AMD Radeon™ RX 9070 XT is everything you need for ultra-fast gaming, with next-level visuals and features

1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD
With high-speed data transfer, the 1 TB PCIe Gen4 NVMe Performance M.2 SSD offers lightning fast speed and efficient storage.[8]

DTS Headphone: X Technology
By producing authentic, spatially accurate 3D sound through any headphones or earbuds, this technology gives games, movies, and music a level of depth and immersion for the best entertainment experience possible.[9]

USB Type-C® 10Gbps signaling data rate
Plug in your external storage with this USB Type-C® port, featuring 10Gbps signaling data rate. And it’s reversible, so you never have to worry about plugging in upside down.[10]

Ethernet port
When you have a spotty wireless connection, you can quickly plug in your Ethernet cable to get a smooth, wired Internet experience that bypasses any wireless issue.

HP USB Sleep and Charge
With a special USB connector designed to always have power, you can charge your smartphone, tablet, and other devices from your laptop while it's asleep or hibernating.[11]

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[12]

Dual channel memory
With dual channel technology, two channels work simultaneously to double the communication speed between the memory controller and the RAM increasing system performance.

Effortlessly connected
Enjoy a smoother wireless experience with a Wi-Fi 7 and Bluetooth® 5.4 combo.[13]

Sustainable design
Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like water-based paint in the design.[14]
240 mm LCD liquid cooler
Refine your PC's cooling system with optimal heat dissipation and dynamic LCD lighting effects through OGH.

OMEN Gaming Hub
OMEN Gaming Hub is your one place for everything to make your gaming experience better. From software enhancements to hardware control, and live services, OMEN Gaming Hub elevates play in easy and simple way.

Built for stealth
All-black design with no RGB, delivering a bold yet subtle look that defines your setup.

Optimized for performance
Play to your highest potential with a design that is optimized for performance.

Futureproof, tool-less design
Designed for upgradability with OMEN Components, expand and customize within an industry-standard form factor.

We're in this together
It matters. With 100% recyclable packaging solutions[2], at least 20% recycled plastic content[3] and 10% recycled metal[4], we are in this together.
The OMEN 35L Gaming Desktop PC unlocks your performance potential. It features the latest AMD Ryzen™ Processor[1] and advanced graphics, with OMEN branded components optimized for peak thermal capabilities and power. Designed for easy tool-less upgradeability and personalization to suit your gaming needs.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 7800X3D |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory module type | UDIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | AMD |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Market positioning | Gaming |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1b |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 850 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Water cooling system | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Cable lock slot | Yes |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |
| Sustainable technologies and materials | Water based paint; At least 10% recycled metal; LDPE bag contains 30% recycled plastic; Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; At least 20% post-consumer recycled plastic |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764796172 |
| Design | |
| Water cooling system | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Introduction year | 2026 |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Pre-installed software | None |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Padlock; Kensington Security Slot™ |
| HP Software provided | HP Connection Optimizer; HP Support Assistant; OMEN Gaming Hub |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764796172 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 583 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 408 mm |
| Height | 210 mm |
| Package weight | 18.5 kg |
| Weight | 14.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 583 mm |
| Package weight | 18.5 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Water based paint; At least 10% recycled metal; LDPE bag contains 30% recycled plastic; Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; At least 20% post-consumer recycled plastic |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP OMEN 35L Gaming Desktop GT17-0403na...
£2,257.80
£1,881.50
|
Popular
Axis S9302 16 GB 256 GB SSD Windows 10...
£2,988.96
£2,490.80
|
Bestseller
HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 G...
£1,976.98
£1,647.48
|
Hot Product
HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i9 i...
£2,226.79
£1,855.66
|
HP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i7...
£2,031.65
£1,693.04
|
Recommended
HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 G...
£2,097.47
£1,747.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D01LQEA
|
02692-002
|
8T2A7EA#ABU
|
5M9Z2EA#ABU
|
A0ZC5EA#ABU
|
8T1R4EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
Axis
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
N/A
|
Intel Core i7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 10 IoT Enterprise
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
100GB to 300GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
Workstation
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|