HP ProDesk 4 Tower G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265 64 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD Windows 11 Pro
- Intel CoreTM Ultra 7 265 (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 64 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 32 GB), 2 TB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | CW3C0EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0199764660572 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Intel® multi-core processor
Configure your HP ProDesk 4 SFF G1i for the perfect combination of power, performance, and value. Get up to an Intel® Core™ Ultra CPU to handle work tasks smoothly and reliably, featuring 13 TOPS NPU3 for enhanced video conferencing and more.[4]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[7]
BIOS management over the network
HP Sure Admin, a modern BIOS management tool, eliminates the need for a password or BIOS configuration utility in the OS by creating a digital signature that allows IT administrators to securely manage BIOS settings over a network.[8]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[11]
Tools for smooth performance
Deliver performance and elevate efficiency with an Intel® Core™ Ultra CPU[2] and 13 TOPS NPU.[3]
Modular options for growth
Improve performance with flexible storage and memory options and expand functionality with multiple USB ports.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5]
Help protect our shared future
This HP ProDesk 4 Tower G1i uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources.[6]
The HP ProDesk 4 Tower G1i provides essential productivity features in a cost-effective desktop AI PC for growing businesses. Powerful and reliable with a choice of GPU, an Intel Core™ Ultra processor[2] and 13 TOPS NPU[3] to help optimize handling daily tasks by distributing power and exploring the potential of AI to improve business performance.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 265 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | UDIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 2 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Proven productivity |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| Power supply | 280 W |
| Technical details | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764660572 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Colour name | Jack black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764660572 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 287 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 499 mm |
| Width | 337 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 337 mm |
| Package weight | 8.09 kg |
| Weight | 5.58 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 287 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 499 mm |
| Package weight | 8.09 kg |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP ProDesk 4 Tower G1i Desktop AI PC W...
£3,298.43
£2,748.69
|
Popular
Axis S9302 16 GB 256 GB SSD Windows 10...
£2,988.96
£2,490.80
|
Bestseller
HP Z4 G5 Intel Xeon w5 w5-2455X 32 GB...
£4,550.40
£3,792.00
|
Hot Product
HP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i9...
£3,472.03
£2,893.36
|
Recommended
ASUS ROG NUC RNUC15JNK9X389A3 Intel Co...
£3,100.72
£2,583.93
|
ASUS ROG NUC RNUC15JNK9X28AA3 Intel Co...
£3,653.05
£3,044.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CW3C0EA#ABU
|
02692-002
|
5E8Q7EA#ABU
|
A0ZC6EA#ABU
|
90AS00I1-M000D0
|
90AS00I1-M000B0
|
| Manufacturer |
HP
|
Axis
|
HP
|
HP
|
ASUS
|
ASUS
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
N/A
|
Intel Xeon w5
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 9
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 10 IoT Enterprise
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
| Total storage capacity |
2000GB and above
|
100GB to 300GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
64GB
|
16GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
32GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
N/A
|
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|