HP Z2 Tower G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 9 285K 128 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell Windows 11 Pro Workstation AI Workstation, AI PC Black
- Intel CoreTM Ultra 9 285K (up to 5.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTXTM Pro 5000 Blackwell Generation (48 GB GDDR7 dedicated)
- 128 GB DDR5-5600 MT/s ECC (4 x 32 GB), 2 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| SKU | CP8Y1EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0199764311382 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Z2 |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[7]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Smaller, Functional Design
The stunning new design features front and rear ledges, so you can easily move your system from location to location.
Independent Software Vendor Certifications
Work with confidence knowing your PC is certified by leading software vendors to ensure peak performance even on complex projects.
HP Anyware
Access the power of your Z from any device with HP Anyware—remote access software delivering fast responsiveness and image quality, even in film editing and data visualizations.[8]
WiFi Connectivity
Wi-Fi 7 can provide higher data rates than Wi-Fi 6E.[9]
Reengineered performance. Refined cooling.
Unleash the power of up to 600W, triple-wide graphics and an Intel® Core™ Ultra processor[1]. Smart fan control tunes fan speeds in real-time. New lattice venting optimizes airflow intake.
Built to expand. Power to grow.
Need to upgrade graphics? Increase memory or storage?[2] Add specialized PCIe cards? With room to expand and tool-less access, you can easily upgrade and add components as needs evolve. Well suited for rack environments, now fit 1 unit in a 4U rack.[3]
Power AI-accelerated workflows
Accelerate AI inferencing and development with the Z2 Tower AI workstation. Iterate and problem solve faster on your local device with a powerful discrete GPU delivering AI TOPS while a built-in NPU[4] takes on productivity tasks.
Help protect our shared future
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why this device is EPEAT® Gold[5] with Climate+ and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.[6]
Experience new levels of performance for professional workflows. The HP Z2 Tower AI workstation is reengineered to support high-end graphics and seamlessly run both single and multi-threaded apps for fast modeling, simulation, and rendering. Enjoy easy expandability to upgrade, when needs evolve.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | 285K |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core base frequency | 3.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.2 GHz |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 4 x 32 GB |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | UDIMM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 2 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 48 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 1000 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | UDIMM |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 60% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764311382 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Colour name | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
|---|---|
| Display included | No |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764311382 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 295 mm |
| Width | 175 mm |
| Depth | 426 mm |
| Height | 175 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Weight | 8.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 295 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 60% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | UDIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
HP Z2 Tower G1i Wolf Pro Security Edit...
£14,973.17
£12,477.64
|
HP Z4 G5 Workstation PC Wolf Pro Secur...
£17,331.26
£14,442.72
|
|---|---|---|
| SKU |
CP8Y1EA#ABU
|
CP8Y6EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
| Display included |
N
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 9
|
Intel Xeon w5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
2000GB and above
|
2000GB and above
|
| Internal memory |
128GB and above
|
128GB and above
|
| On-board graphics card |
Y
|
N/A
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|