HPE 866793-001 power supply unit 800 W Flex ATX Silver
£78.00
£65.00
800 watt Flexible Slot Titanium hot-plug low Halogen power supply
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 800 W |
| SKU | 866793-001 |
| EAN | 5704174244509 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
800 watt Flexible Slot Titanium hot-plug low Halogen power supply - 200 - 240V AC power input - 96% efficiency- Mixing of power supplies in the same server is not supported, must be the same spare part number
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Product colour | Silver |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 800 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Efficiency | 96% |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | Flex ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Purpose | Server |
| Compatible products | ProLiant DL380 Gen10+ |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
You may also be interested in
| Product |
HPE 866793-001 power supply unit 800 W...
£78.00
£65.00
|
Popular
DELL WU136 power supply unit 235 W
£74.88
£62.40
|
Bestseller
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Sil...
£63.96
£53.30
|
New
DELL 2TXYM power supply unit 240 W Sil...
£67.08
£55.90
|
Recommended
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£68.64
£57.20
|
Hot Product
DELL 450-AEBM power supply unit 495 W...
£73.32
£61.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
866793-001
|
WU136
|
3WN11
|
2TXYM
|
GPS-500A8
|
450-AEBM
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Chieftec
|
DELL
|
| Purpose |
server
|
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
Flex ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
N/A
|