Jabra LINK 370 MS
£38.28
£31.90
LINK 370 MS
- Jabra Link 370 USB adapter
- Original and authentic, manufacturer made accessory
- MPN: 14208-08
- Original and authentic, manufacturer-made accessory
- MPN: 14208-07
Enhance wireless UC connectivity
Jabra Link 370 is a USB adapter to enhance Bluetooth® connectivity from your Jabra headset or speakerphone to your laptop. The discreet, Plug and Play adapter ensures quality of sound and an extended wireless range up to 100ft/30m.. When the Link 370 is connected to your Jabra headset or speakerphone, the HD Voice lets you experience high-definition, crystal-clear sound and enjoy life-like UC conversations. In addition, HiFi Audio Streaming with A2DP allows you to stream music in amazing HiFi quality.
Jabra Link 370 is a USB adapter to enhance Bluetooth® connectivity from your Jabra headset or speakerphone to your laptop.
| Features | |
|---|---|
| Product type | USB receiver |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Brand compatibility | Jabra |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Product type | USB receiver |
| Package weight | 20 g |
| Brand compatibility | Jabra |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 20 g |
| Width | 15.8 mm |
| Depth | 21.2 mm |
| Height | 4.7 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 75 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 20 g |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 75 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 172 mm |
| Master (outer) case length | 296 mm |
| Master (outer) case height | 388 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.2 kg |
| Products per master (outer) case | 240 pc(s) |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Jabra LINK 370 MS
£38.28
£31.90
|
New
Jabra 10 foam ear cushions GN2000
£33.60
£28.00
|
Jabra GN1200
£40.56
£33.80
|
Bestseller
Jabra GN1216 Avaya cord, coiled
£43.37
£36.14
|
Popular
Jabra Pro900 Headband
£32.76
£27.30
|
Hot Product
Jabra LINK 230
£51.48
£42.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14208-08
|
14101-04
|
88001-99
|
88001-04
|
14121-27
|
230-09
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
USB receiver
|
Ear pad
|
Accessory kit
|
Cable
|
Accessory kit
|
Cable
|