Kensington KB100 EQ Wired Full Size Keyboard
- Minimum 64% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly and cables
- ISO layout is organized into 6 rows with a numeric keypad.
- Plug and play keyboard compatible with Windows and macOS.
- Tactile keys provide a comfortable typing experience for touch typists.
- Sealed membrane design protects the keyboard against accidental spills.
- USB-A cable provides a direct and reliable connection and eliminates the need for batteries.
- Wipe down protection meets MIL-STD-810H Method 504.3.
- Includes 3-year limited warranty.
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | K63727UK |
| EAN | 5028252640060 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sustainability Attributes
Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 64% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly and cables
Full-Size Keyboard
Designed to maximize productivity, the ISO layout is organized into 6 rows with a numeric keypad.
Tactile Keys
Ideal for the touch typist, responsive tactile keys support improved typing accuracy, increased typing speed, enhanced comfort, and reduced fatigue for a more enjoyable typing experience.
Spill-Proof Protection
A sealed membrane design ensures that any spills of water, coffee, or other liquids will not damage the electronics and can be simply wiped dry.
Wired USB-A Connection
The wired USB-A cable provides a reliable plug and play connection. Windows and macOS compatible.
Wipe Down Protection
Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.***No visual degradation or inability to use as directed upon test completion
3-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington® with professional support and a 3-year limited warranty.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 3.58 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 620 g |
| Package width | 465 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 187 mm |
| Master (outer) case length | 478 mm |
| Master (outer) case height | 196 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.58 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.58 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington KB100 EQ Wired Full Size Ke...
£16.36
£13.63
|
Bestseller
Kensington ValuKeyboard - Wired
£15.90
£13.25
|
Logitech Keyboard K120 for Business
£17.28
£14.40
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£20.00
£16.67
|
Hot Product
Logitech Keyboard K120 for Business
£13.48
£11.23
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£17.28
£14.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K63727UK
|
1500109
|
920-002479
|
920-002501
|
920-002524
|
920-002516
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Mouse included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Device interface |
N/A
|
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard layout |
N/A
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
| Backlight |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
N/A
|
N/A
|
Office
|
Office
|
Universal
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|