Kensington KM100 EQ Wired Desktop Set
- Minimum 64% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly and cables.
- Wired USB-A keyboard and mouse with plug-and-play connections.
- Windows and macOS compatible.
- Full-size keyboard with 6 rows of keys and a numeric keypad.
- Tactile keys provide a comfortable typing experience for touch typists.
- Sealed membrane keyboard design protects keyboard electronics against spills.
- Ambidextrous mouse is comfortable for right and left-handed users.
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* * No visual degradation or inability to use as directed upon test completion.
- 3-year limited warranty.
| SKU | K75452UK |
|---|---|
| EAN | 5028252644686 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sustainability Attributes
Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 64% Post-Consumer Recycled Content of the Total Plastic Components and delivered in Forest Stewardship Council (FSC®) certified packaging. Excludes PCB assembly and cables.
Wired USB-A Connectivity
Wired USB-A keyboard and mouse with plug-and-play connections. Windows and macOS compatible.
Full-Size Keyboard
Designed to maximise productivity, the ISO layout is organised into 6 rows with a numeric keypad.
Tactile Keys
Ideal for the touch typist, responsive tactile keys support improved typing accuracy, increased typing speed and reduced fatigue for a more enjoyable typing experience.
Spill-Proof Protection
A sealed membrane keyboard design ensures that any spills of water, coffee or other liquids will not damage the electronics and can be simply wiped clean.
Comfortable Ambidextrous Mouse
The ambidextrous design ensures all-day comfort for both left and right-handed users. Includes scroll wheel for efficient navigation of long pages and a 1000DPI optical sensor for a smooth and responsive performance.
Wipe Down Protection
Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* *No visual degradation or inability to use as directed upon test completion.
3-Year Limited Warranty
Enjoy peace of mind knowing you are covered by Kensington with a 3-year limited warranty.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Design | |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 4.38 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
| Package weight | 730 g |
| Package width | 46 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 242 mm |
| Master (outer) case length | 552 mm |
| Master (outer) case height | 178 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.38 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.38 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington KM100 EQ Wired Desktop Set
£24.58
£20.48
|
Popular
DELL DJ491 keyboard USB QWERTY English...
£34.44
£28.70
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£26.24
£21.87
|
New
Logitech Desktop MK120
£26.84
£22.37
|
Logitech K120 Corded Keyboard
£20.00
£16.67
|
Recommended
Logitech Desktop MK120
£31.92
£26.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75452UK
|
DJ491
|
920-002552
|
920-002547
|
920-002501
|
920-002539
|
| Manufacturer |
Kensington
|
DELL
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Mouse included |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Device interface |
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
AZERTY
|
| Backlight |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|