Kensington KM270 EQ Rechargeable Desktop Set – Wireless
- Minimum 60% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable.
- Windows and macOS compatible.
- Rechargeable 500mAh batteries supports up to 4 months of productivity with a single charge.
- Full size keyboard with dedicated Copilot Key*. *Windows only.
- Sealed membrane keyboard design protects keyboard electronics against spills.
- LED indicators offer visual confirmation for battery life, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock and pairing status.
- Quiet-click ambidextrous mouse reduces noise in busy workspaces and is comfortable for right and left-handed users.
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* * No visual degradation or inability to use as directed upon test completion.
- 3-Year limited warranty.
| SKU | K75560UK |
|---|---|
| EAN | 5028252644884 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sustainability Attributes
Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 60% Post-Consumer Recycled Content of the Total Plastic Components and delivered in Forest Stewardship Council (FSC®) certified packaging. Excludes Printed Circuit Board (PCB) assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable.
Reliable Wireless Connection Options
Provides two convenient and secure connection options – a compact USB-A nano receiver for a reliable 2.4GHz wireless connection with government-grade AES 128-bit encryption and Bluetooth® (BT 5.0) for seamless wireless connectivity. Windows and macOS compatible.
Rechargeable 500mAh Batteries
Supports up to 3 months of productivity with a single charge. Includes USB-A to USB-C® charging cable.
Full Size Keyboard with Dedicated Copilot Key*
With 6 rows of membrane keys including a numeric keypad, the ISO keyboard layout is ideal for the touch typist looking to maximise their productivity. Dedicated Copilot key puts AI assistance at your fingertips. Function key lock allows you to easily toggle between standard function operations and special media functions.* *Windows only.
Spill-Proof Protection
A sealed membrane keyboard design ensures that any spills of water, coffee, or other liquids will not damage the electronics and can be simply wiped clean.
LED Indicators
Convenient LED indicators offer visual confirmation for battery life, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock and pairing status.
Quiet-Click Ambidextrous Mouse
Significantly quieter than a standard mouse to reduce noise in busy workplaces. Comfortable for both left and right-handed users, it features a centre scroll wheel with 3 buttons to support efficient clicking and scrolling.
Wipe Down Protection
Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* *No visual degradation or inability to use as directed upon test completion.
3-Year Limited Warranty
Enjoy peace of mind knowing you are covered by Kensington with a 3-year limited warranty.
| Keyboard | |
|---|---|
| Security algorithms | AES |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 4.38 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Power | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
| Package weight | 730 g |
| Package width | 46 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 242 mm |
| Master (outer) case length | 552 mm |
| Master (outer) case height | 178 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.38 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.38 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington KM270 EQ Rechargeable Deskt...
£46.57
£38.81
|
Recommended
CHERRY G83-6104 keyboard Universal USB...
£40.44
£33.70
|
CHERRY G83-6104 keyboard Universal USB...
£40.44
£33.70
|
Hot Product
Logitech Wireless Combo MK330
£37.84
£31.53
|
New
Kensington Advance Fit Full-Size Wired...
£49.92
£41.60
|
Popular
Logitech Wireless Combo MK330
£40.56
£33.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75560UK
|
G83-6104LUNEU-2
|
G83-6104LUNEU-0
|
920-003986
|
K72357DE
|
920-003989
|
| Manufacturer |
Kensington
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|
| Mouse included |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Home
|
Office
|
Office
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|