Kensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Filter for MacBook Pro 16” (2021 and newer)
- Privacy screen filter seemlessly attaches to the MacBook Pro's frame with magnets and can be easily detached. No inconvenient and potentially damaging adhesives required.
- Even with the privacy screen filter attached, the MacBook Pro can close completely to enter sleep mode.
- Limited viewing angle narrows the field of vision to ±30°, helping keep the information on your screen private and reducing the chance of a visual data breach in the office or in public.
- Blue light reduction filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting natural sleep patterns.
- Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity.
- Reversible viewing options: one side has a matte finish to reduce glare and fingerprints, the other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. Magnets make it easy to detach and reattach.
- *Applies to matte side
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | K58371WW |
| EAN | 0085896583714 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Seamless Magnetic Attachment
Privacy screen filter conveniently attaches to the MacBook Pro frame with magnets and can be easily detached. No inconvenient and potentially damaging adhesives required.

Allows Laptop to Close and Enter Sleep Mode
Even with the privacy screen filter attached, the MacBook Pro can close completely to enter sleep mode.

Limited Viewing Angle
Narrows the field of vision to ±30°, helping you keep the information on your screen private and reducing the chance of a visual data breach in the office or in a public setting.
Blue Light Reduction
Filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting natural sleep patterns.

Low Reflective Coating
Reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity.

Reversible Viewing
One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the screen. Magnets make it easy to detach and reattach.
Scratch-resistant
A resilient, scratch-resistant surface* that can withstand contact with objects as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Suitable for | Laptop |
| Design | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Installation type | Magnetic |
| Compatibility | MacBook Pro 16" (2021 and newer) |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Compatibility | MacBook Pro 16" (2021 and newer) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package width | 260 mm |
| Package weight | 217 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package width | 260 mm |
| Package weight | 217 g |
| Display | |
| Compatibility | MacBook Pro 16" (2021 and newer) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 295 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 70 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.5 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington MagPro Elite Magnetic Priva...
£101.33
£84.44
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£97.20
£81.00
|
Hot Product
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£96.34
£80.28
|
Recommended
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£105.32
£87.77
|
New
Targus ASF215W9EU display privacy filt...
£95.82
£79.85
|
DICOTA D31159 display privacy filter 3...
£109.80
£91.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K58371WW
|
0A61769
|
4807101
|
4815001
|
ASF215W9EU
|
D31159
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Lenovo
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Targus
|
Dicota
|
| Suitable for |
Notebook
|
Notebook
|
Monitor
|
Monitor
|
Notebook
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|