Lanview LVN122164 networking cable White 305 m Cat6a F/UTP (FTP)
£291.13
£242.61
Cat6a F-UTP 4x2xAWG23 LSZH white 305m, Fire class: Cca
- Meter marked
- Resistant-to-fire Class: Cca-s1a,d1,a1
- Outer sheath color: White
- AWG: 23 solid copper
- NVP Value: 67%
- Complies with Standards: ANSI/TIA‐568.2‐D, EN 50173‐1, EN 50173‐2, EN 50288‐10‐1, IEC 61156‐6, ISO/IEC 11801‐1.
| SKU | LVN122164 |
|---|---|
| EAN | 5715063356647 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview Cat6a U-FTP LSZH cables are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801, EIA/TIA 568B and EN50173-2 standards. Each cable consists of 4x2 color coded PE insulated conductors.
Suited for high speed cabling systems where there is a need for large data traffic. Especially suited for noisy environments or where there is limited space in the cable routes.
Suited for high speed cabling systems where there is a need for large data traffic. Especially suited for noisy environments or where there is limited space in the cable routes.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 23 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Cable shape | Round |
| Cable fire class | Cca |
| Certification | ANSI/TIA‐568.2‐D, EN 50173‐1, EN 50173‐2, EN 50288‐10‐1, IEC 61156‐6, ISO/IEC 11801‐1 |
| Certificates | |
| Certification | ANSI/TIA‐568.2‐D, EN 50173‐1, EN 50173‐2, EN 50288‐10‐1, IEC 61156‐6, ISO/IEC 11801‐1 |
| Compliance certificates | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 17 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 17 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Compliance certificates | ETL |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LVN122164 networking cable Whi...
£291.13
£242.61
|
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£349.56
£291.30
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£353.26
£294.38
|
Microconnect KAB013-305 networking cab...
£306.36
£255.30
|
Recommended
StarTech.com Bulk Cat 6 Ethernet Cable...
£305.56
£254.63
|
Bestseller
StarTech.com Bulk Cat 6 Ethernet Cable...
£308.77
£257.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN122164
|
WIRC6PATBLRL
|
WIRC6PATGRRL
|
KAB013-305
|
WIR6CMRGR
|
WIR6CMRBK
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|