Lanview LVN60025SOUT networking cable Black 0.25 m Cat6a
£6.05
£5.04
Cat6a HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable 0,25m
- Designed in Denmark
- VERY soft & flexible
- Thermal Range: -40° to 85°C
- Acid, Oil, Microbe, Chemical, UV & Hydrolysis resistance
- Suitable for Voice, Data, Video application
| SKU | LVN60025SOUT |
|---|---|
| EAN | 5704174654001 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
CAT6A HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 40 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 0.25 m |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN60025SOUT networking cable...
£6.05
£5.04
|
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
Hot Product
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN60025SOUT
|
506-94
|
506-93
|
83369
|
83165
|
83490
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|