Lanview LVO237930 network cable tester Black
£44.20
£36.83
Laser pen - Visual Fault Locator 2,5 mm
- Detecting breakage, defect, bending, etc. in the fiber
- Detecting faults in the OTDR blind zone
- Quickly complete end-to-end fiber identification
- Laser case ground design prevents ESD damage
- Long battery life (up to 60 hours)
- 10mW
| SKU | LVO237930 |
|---|---|
| EAN | 5704174520382 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Visual Fault Locator for location of fiber in cable installations.
The AFL-335A is specially designed for field personnel who need
an efficient and economical tool for fiber tracing, fiber routing and
continuity checking in an optical network during and after installation.
The AFL-335A is specially designed for field personnel who need
an efficient and economical tool for fiber tracing, fiber routing and
continuity checking in an optical network during and after installation.
| Features | |
|---|---|
| Easy to use | Yes |
| Built-in display | No |
| Backlight display | No |
| On/off switch | Yes |
| Light colour | Red |
| Product colour | Black |
| Cable type | Fibre |
| Power | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 26 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 200 g |
| Package weight | 207 g |
| Package depth | 175 mm |
| Package width | 29 mm |
| Package height | 29 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 207 g |
| Package depth | 175 mm |
| Package width | 29 mm |
| Package height | 29 mm |
| Technical details | |
| Easy to use | Yes |
| Built-in display | No |
| Backlight display | No |
| On/off switch | Yes |
| Light colour | Red |
| Package width | 29 mm |
| Package height | 29 mm |
| Product colour | Black |
| Cable type | Fibre |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview LVO237930 network cable tester...
£44.20
£36.83
|
Hot Product
Equip Cable Tester
£51.48
£42.90
|
Recommended
StarTech.com LOOPBACKLCLC00DB network...
£41.34
£34.45
|
StarTech.com LOOPBACKMTP12OS2SMF netwo...
£59.45
£49.54
|
StarTech.com LOOPBACKMTP12OS2SMM netwo...
£59.39
£49.49
|
StarTech.com LOOPBACKMTPSM9125M networ...
£59.44
£49.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVO237930
|
129964
|
LOOPBACKLCLC00DB
|
LOOPBACKMTP12OS2SMF
|
LOOPBACKMTP12OS2SMM
|
LOOPBACKMTPSM9125M
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Equip
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
Fiber cable tester
|
Fiber cable tester
|
Fiber cable tester
|
Fiber cable tester
|