Lenovo 45N0242 power adapter/inverter Indoor 90 W Black
£39.89
£33.24
ThinkPad 90W AC Adapter (slim tip), Black
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | 45N0242 |
| EAN | 5712505789155 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | In Stock |
ThinkPad 90W AC Adapter (slim tip) - Get power when and where you need it with a spare genuine ThinkPad AC adapter. Keep one in the office, one at home, and another in your carrying case for convenient access to power wherever a wall outlet is available.
The ThinkPad 90W AC Adapter (slim tip) offers the same specifications as the standard AC adapter that ships with the ThinkPad X1 Carbon laptop.
Performance specifications
- AC type: Universal Input, Worldwide Agency Support
- AC input voltage: 100 V to 240 V; 50/60 Hz
- Input connection: Includes standard AC power cord
The ThinkPad 90W AC Adapter (slim tip) offers the same specifications as the standard AC adapter that ships with the ThinkPad X1 Carbon laptop.
Performance specifications
- AC type: Universal Input, Worldwide Agency Support
- AC input voltage: 100 V to 240 V; 50/60 Hz
- Input connection: Includes standard AC power cord
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 90 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Compatibility | ThinkPad X1 Carbon |
| Product colour | Black |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power | |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 90 W |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Compatibility | ThinkPad X1 Carbon |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -31 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 360 g |
| Width | 50 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
New
Lenovo 45N0242 power adapter/inverter...
£39.89
£33.24
|
Recommended
Lenovo FRU92P1211 power adapter/invert...
£67.86
£56.55
|
Hot Product
Zebra P1031365-041 power adapter/inver...
£70.06
£58.38
|
Bestseller
Zebra P1031365-042 power adapter/inver...
£70.06
£58.38
|
Lenovo 65W AC Adapter (Japan) power ad...
£67.86
£56.55
|
Popular
DELL J211H power adapter/inverter Indo...
£63.96
£53.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45N0242
|
FRU92P1211
|
P1031365-041
|
P1031365-042
|
40Y7699
|
J211H
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Zebra
|
Zebra
|
Lenovo
|
DELL
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
auto
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
POS printer
|
POS printer
|
Notebook
|
Notebook
|