Microconnect CON6AFTPE networking cable Cat6a F/UTP (FTP)
£28.93
£24.11
Modular RJ45 Cat6a FTP Easy Connector AWG (23/1... 22/1) 50pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG (23/1... 22/1)
| SKU | CON6AFTPE |
|---|---|
| EAN | 5715063521144 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The Modular RJ45 Cat6a FTP Easy Connector (CON6AFTPE) is a premium solution for creating reliable and high-performance network connections. This pack includes 50 easy-to-terminate RJ45 connectors, designed for Cat6a FTP (Foiled Twisted Pair) cables. Engineered for simple and efficient installation, these connectors ensure secure data transfer speeds, ideal for demanding network environments. Trust MicroConnect's 20+ years of expertise to provide you with pioneering connectivity solutions and European quality standards for your network infrastructure. These connectors provide a secure, shielded connection, reducing interference and ensuring data integrity.
| Features | |
|---|---|
| Connector shielding | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Technical details | |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect CON6AFTPE networking cabl...
£28.93
£24.11
|
Popular
Microconnect STP520 networking cable G...
£34.80
£29.00
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Microconnect UTP530 networking cable G...
£40.15
£33.46
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CON6AFTPE
|
STP520
|
STP525
|
UTP525
|
UTP530
|
N6PATCH100BK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
| Cable length |
N/A
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|