Microconnect FISCSC cable gender changer Green
£2.15
£1.79
SC Multimode Duplex Adapter
| SKU | FISCSC |
|---|---|
| EAN | 5705965875285 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect FISCSC Adapter SC-SC Duplex Multimode provides a reliable and high-quality connection for your fiber optic network. This adapter is designed for multimode fiber optic cables with SC connectors, ensuring seamless connectivity between devices. Its duplex configuration allows for simultaneous transmission and reception of data, optimizing network performance. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise in connectivity solutions with this adapter, guaranteeing premium quality and dependable performance. Ideal for various networking applications, this adapter ensures secure and efficient data transfer within your multimode fiber optic infrastructure.
| Performance | |
|---|---|
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Green |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 79 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package weight | 10 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Housing material | Plastic |
| Design | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Green |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect FISCSC cable gender chang...
£2.15
£1.79
|
StarTech.com SATA to LP4 Power Cable A...
£1.81
£1.51
|
Recommended
StarTech.com Micro USB to Mini USB 2.0...
£1.72
£1.43
|
Bestseller
StarTech.com DVI to VGA Cable Adapter...
£1.99
£1.66
|
Hot Product
Lindy USB Adapter, USB A Male to A Mal...
£2.95
£2.46
|
Popular
Microconnect AUDANS cable gender chang...
£2.06
£1.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FISCSC
|
LP4SATAFM
|
UUSBMUSBMF
|
DVIVGAMFBK
|
71229
|
AUDANS
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
6.35mm
|
| Connector 2 |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2 x 3.5mm
|