Microconnect KAB028-100 networking cable Black 100 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£94.42
£78.68
S/FTP CAT6 STRANDED OUTDOOR
- To order a full box, please select the following quantity: 5 pcs.
| Cable length | 100 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | KAB028-100 |
| EAN | 5712505471937 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
- Jacket PE
- AWG 27 CCA
- 100M LSA connectors
- UV and water resistant
- AWG 27 CCA
- 100M LSA connectors
- UV and water resistant
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 27 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 100 m |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.53 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 139 mm |
| Package weight | 2.63 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 100 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect KAB028-100 networking cab...
£94.42
£78.68
|
Microconnect UTP680 networking cable G...
£105.37
£87.81
|
Hot Product
Lindy 30m Cat.6A S/FTP LSZH Network Ca...
£113.11
£94.26
|
Popular
APC Dry contact, Management Options, D...
£135.00
£112.50
|
Recommended
Axis 5502-731 networking cable Black 5...
£124.20
£103.50
|
Bestseller
Microconnect KAB010-305C networking ca...
£104.40
£87.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB028-100
|
UTP680
|
45360
|
AP9810
|
5502-731
|
KAB010-305C
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Lindy
|
APC
|
Axis
|
Microconnect
|
| Cable length |
N/A
|
N/A
|
15m and more
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
N
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|