Microconnect MC-GRU00415BS power extension 1.5 m 4 AC outlet(s) Indoor Black
£8.39
£6.99
4-way Schuko Socket on/off switch 1.5M Black
- 0.75mm2
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| SKU | MC-GRU00415BS |
| EAN | 5715063307335 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
MicroConnect offers wide range of power sockets. We know how important quality is when it comes to power all our power sockets are manufactured safe and sturdy design. All our power sockets are CE and RoHS approved. This power socket is a Schuko Power socket with 4 outlets and a 1.5m cable. It is produced with ON/OFF switch and child protection.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type F |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Child protection | Yes |
| Power plug form factor | Angled |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 300 g |
| Package depth | 265 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 277 mm |
| Package height | 59 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect MC-GRU00415BS power exten...
£8.39
£6.99
|
Popular
ONLINE USV-Systeme USV-Steckdosenleist...
£11.36
£9.47
|
Equip 3-Outlet Power Strip
£11.26
£9.38
|
Bestseller
Microconnect GRU0065W power extension...
£12.16
£10.13
|
New
Microconnect GRU0063B power extension...
£11.17
£9.31
|
Recommended
Microconnect GRU0063W power extension...
£9.55
£7.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-GRU00415BS
|
KG10A3SCH
|
333280
|
GRU0065W
|
GRU0063B
|
GRU0063W
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
ONLINE USV-Systeme
|
Equip
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| AC outlets quantity |
4
|
N/A
|
3
|
6
|
6
|
6
|