Microconnect MC-PCIE-NVME-SSDADAPT interface cards/adapter Internal M.2
£13.88
£11.57
PCIe x4 M.2 NVMe SSD Adapter
- Compliant with PCI Express specification Revision v3.0
- Support m.2 SSD including 2230, 2242, 2260, and 2280 drives
- Backwards compatible with PCIE V2.0 and V1.0 mainboards
- Support operating system: WindowsR10, WindowsR 8, WindowsR8.1, Windows RServer 2012 R2, Linux, Fedora, SUSE, Ubuntu, Red hat native drivers support PCIe NVMe
- No driver is required because the driver is transparent to the operating system
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| SKU | MC-PCIE-NVME-SSDADAPT |
| EAN | 5704174262008 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This PCIe x4 M.2 NVMe SSD Adapter is connects directly to the motherboard, It has support with ultra-fast PCI Express V3.0 X4 lanes transmit bandwidth up to 32Gb/s, and it can be support with most of the M.2 key M SSD drive size. By this adapter can be improved system speed ,and improve the efficiency of office and entertainment.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| Host interface | PCIe |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| NVMe | Yes |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Internal | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012 |
| Features | |
|---|---|
| NVMe | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146 mm |
| Depth | 65.5 mm |
| Height | 11.8 mm |
| Weight | 90 g |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 81 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging data | |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 81 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 94 g |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect MC-PCIE-NVME-SSDADAPT int...
£13.88
£11.57
|
Bestseller
StarTech.com 2 Port USB Motherboard He...
£13.18
£10.98
|
Recommended
StarTech.com 24in Internal USB Motherb...
£14.75
£12.29
|
LogiLink PC0033 interface cards/adapte...
£39.00
£32.50
|
Popular
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...
£20.71
£17.26
|
Citizen TZ66803-0 interface cards/adap...
£5.82
£4.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-PCIE-NVME-SSDADAPT
|
USBMBADAPT2
|
ICUSB232INT1
|
PC0033
|
USB3SPLATE
|
TZ66803-0
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Citizen
|
| Host interface |
PCIe
|
IDC
|
IDC
|
PCIe
|
IDC
|
N/A
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
M.2
|
USB 2.0
|
Serial
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 1.1
|