Microconnect MC-SFTP802G networking cable Green 2 m Cat8.1 S/FTP (S-STP)
£7.86
£6.55
CAT8.1 S/FTP 2m Green LSZH Shielded Network Cable, AWG 24
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Fluke CAT8.1 Channel Link Pass
- PoE++ 60W ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- 50u gold plating plug
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP802G |
| EAN | 5704174652571 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT8.1 Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 25Gbps and bandwidth up to 2000Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Conductor material | Copper |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 190 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 200 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect MC-SFTP802G networking ca...
£7.86
£6.55
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP802G
|
705910
|
506-94
|
83412
|
83147
|
83490
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat8.1
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|