Microconnect MC-TRAVELADAPTER1 mobile device charger Universal Black AC Indoor
£31.04
£25.87
World Travel Adapter charger, 4 USB A and 2 USB C port
- Integrated Auto-resetting 8.0A fuse
- USB output 5V/6A (3.5A max per USB port, 3A max per USB-C port)
- Power rating: 100V~240Vac, 8A max, 800W-1920W
- Compatibility: US, UK, EU and AUS/NZ
- Works in 150+ countries.
| SKU | MC-TRAVELADAPTER1 |
|---|---|
| EAN | 5715063070598 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This World travel adapter is compatible with 4 of the biggest platforms to enable you to charge your mobile devices, cameras and other electronics you bring along your travels.
This model comes with 4 compatible input types being: US, UK, EU and AUS/NZ
There is also 4 USB A ports and 2 USB-C ports so you can connect up to 6 extra cables to charge whatever smaller devices you may need to charge while on your travels.
This model also has 3 extendable configs to plug into the power plug in the country you are travelling to, enabling use of 4 different platforms which gives you access to power in over 150+ countries.
This World travel adapter is compatible with the following wall plugs: US, UK, EU and AUS/NZ
This product does not convert voltage, make sure your devices are suitable with local currents and are rated to support them.
This model comes with 4 compatible input types being: US, UK, EU and AUS/NZ
There is also 4 USB A ports and 2 USB-C ports so you can connect up to 6 extra cables to charge whatever smaller devices you may need to charge while on your travels.
This model also has 3 extendable configs to plug into the power plug in the country you are travelling to, enabling use of 4 different platforms which gives you access to power in over 150+ countries.
This World travel adapter is compatible with the following wall plugs: US, UK, EU and AUS/NZ
This product does not convert voltage, make sure your devices are suitable with local currents and are rated to support them.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 6 |
| USB Type-A ports quantity | 4 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Port 2 output current | 3.5 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Maximum power | 1920 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 138 g |
| Package weight | 240 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 240 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-TRAVELADAPTER1 mobile...
£31.04
£25.87
|
New
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£31.92
£26.60
|
Popular
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£28.80
£24.00
|
Recommended
Star Micronics 39569360 mobile device...
£39.71
£33.09
|
Hot Product
Zebra PWR-WUA5V12W0GB mobile device ch...
£29.75
£24.79
|
Bestseller
Zebra PWR-WUA5V12W0EU mobile device ch...
£29.75
£24.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-TRAVELADAPTER1
|
450-16938
|
450-18066
|
39569360
|
PWR-WUA5V12W0GB
|
PWR-WUA5V12W0EU
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
DELL
|
DELL
|
Star Micronics
|
Zebra
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|