Microconnect MC-UTP6A03O networking cable Orange 3 m Cat6a U/UTP (UTP)
£7.21
£6.01
CAT6A UTP 3m Orange LSZH
- To order a full box, please select the following quantity: 60 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | MC-UTP6A03O |
| EAN | 5704174955726 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 253 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 118 g |
| Technical details | |
| Product colour | Orange |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Snagless |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Snagless |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-UTP6A03O networking ca...
£7.21
£6.01
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Recommended
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-UTP6A03O
|
705910
|
506-94
|
506-93
|
83147
|
83490
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
3m to 5m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|