Microconnect SCSEHN30 serial cable Grey 30 m DB-9
£22.73
£18.94
D-SUB 9-pin connection cable, 30m
- Pinning: 1:1
- With Long thumb screws
- shielded
- moulded
- The operations temperatures is -5°C to 80°C
| SKU | SCSEHN30 |
|---|---|
| EAN | 5705965867723 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect SCSEHN30 presents a robust and reliable D-SUB/RS-232 serial cable, extending connectivity up to 30 meters. This cable is designed for dependable data transfer between devices utilizing the RS-232 protocol, offering a stable connection over long distances. Built with premium materials and adhering to strict European quality standards, the SCSEHN30 ensures minimal signal loss and long-term durability. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise in connectivity solutions with this essential cable for industrial equipment, scientific instruments, and legacy systems needing extended serial communication. Trust MicroConnect for pioneering innovation and quality at fair prices.
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 956 g |
| Cable colour | Beige |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 | DB-9 |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 30 m |
| Package width | 276 mm |
| Package height | 65 mm |
| Features | |
| Weight | 956 g |
| Cable colour | Beige |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 | DB-9 |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 30 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.06 kg |
| Package depth | 249 mm |
| Package width | 276 mm |
| Package height | 65 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 956 g |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect SCSEHN30 serial cable Gre...
£22.73
£18.94
|
Recommended
StarTech.com 3ft (91cm) 1-Port USB to...
£21.83
£18.19
|
New
ATEN 0.6m DB25 serial cable Black
£20.90
£17.42
|
Bestseller
StarTech.com 17in (43cm) 1-Port USB to...
£24.23
£20.19
|
Hot Product
Lindy USB to Serial Converter with COM...
£24.70
£20.58
|
Manhattan USB-A to Serial Converter ca...
£18.66
£15.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SCSEHN30
|
ICUSB232DB25
|
2L-1700
|
ICUSB232V2
|
42686
|
151849
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
ATEN
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
DB-9
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
| Connector 2 |
DB-9
|
DB-9
|
N/A
|
DB-9
|
DB-9
|
N/A
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
Black
|
Grey
|
Black
|
Black
|