Microconnect USB3.1CHDMIW USB graphics adapter Black
£29.28
£24.40
USB-C to HDMI adapter, 0.15m, White
- Suitable for all computers and smart devices with USB-C ports
- Supports resolution up to 4K*2K@30Hz and 3D
- Mirror signals from USB-C to HDMI devices
- Very easy to operate
- Operation System Support :Windows XP/Vista/Win 7/8/8.1/10/Mac OS 10.5 or later
- Chipset: CS5261
| SKU | USB3.1CHDMIW |
|---|---|
| EAN | 5712505705995 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB Type C to HDMI adapter enables you to connect your laptop via the USB Type C port to a second HDMI monitor with full 4K resolution. It is an Plug & Play configuration where you don't have to install drivers or change system settings.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 34 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 34 g |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.1CHDMIW USB graphics...
£29.28
£24.40
|
Hot Product
Sandberg USB to Serial Link
£23.93
£19.94
|
Popular
StarTech.com USB 2.0 to VGA Adapter, U...
£24.35
£20.29
|
StarTech.com USB 2.0 to VGA Adapter, U...
£23.40
£19.50
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to HDMI Adapter,...
£33.23
£27.69
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 to VGA Adapter, U...
£27.52
£22.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CHDMIW
|
133-08
|
USB2VGAE2
|
USB2VGAE3
|
USB32HDES
|
USB32VGAES
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Sandberg
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| DisplayPort output |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| USB version |
N/A
|
N/A
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| DVI output |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| HDMI output |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|