Microconnect V-FTP6A02W-SLIM networking cable White 2 m Cat6a U/FTP (STP)
£7.38
£6.15
CAT6A U-FTP Slim, LSZH, 2m Network Cable, White
- To order a full box, please select the following quantity: 100 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE++ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- AWG32
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| SKU | V-FTP6A02W-SLIM |
| EAN | 5715063027455 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
These CAT6a cables are perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They cables are thinner and very flexible which provides the installer a better accessibility and quick and easy switching. Furthermore, it improves the Airflow, and thereby reducing the risk of down-time. All the cables are Channel link tested up to 500Mhz (CAT6a) standard). Each cable is manufactured with a snaggles to prevents the connector to be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 32 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 40 g |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect V-FTP6A02W-SLIM networkin...
£7.38
£6.15
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-FTP6A02W-SLIM
|
705910
|
506-94
|
506-93
|
83147
|
83490
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/FTP (STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|