Samsung EP-OL300 Smartwatch Black USB Wireless charging Fast charging Indoor
£42.12
£35.10
EP-OL300BBEGWW
- Fast charging for Galaxy Watch5 and later models.
- Standard charging speed for Galaxy Active, Active2, Watch3 and Watch4
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | EP-OL300BBEGWW |
| EAN | 8806095771311 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |

Get charged up and ready to go
Don't let charging slow you down. Go for fast-charging, time-saving convenience for your Galaxy Watch. Spend less time plugged in and get ready to go in no time with a lightning-fast charger that gets your device up to 45% in just 30 minutes.

Magnetically locks on to your watch
Stable, secure, and easy charging is made possible through the charger's magnetic module. Hold your device close to the device and allow the magnets to snap it into place.
Get charged up and ready to go
Don't let charging slow you down. Go for fast-charging, time-saving convenience for your Galaxy Watch. Spend less time plugged in and get ready to go in no time with a lightning-fast charger that gets your device up to 45% in just 30 minutes.
Magnetically locks on to your watch
Stable, secure, and easy charging is made possible through the charger's magnetic module. Hold your device close to the device and allow the magnets to snap it into place.
Don't let charging slow you down. Go for fast-charging, time-saving convenience for your Galaxy Watch. Spend less time plugged in and get ready to go in no time with a lightning-fast charger that gets your device up to 45% in just 30 minutes.
Magnetically locks on to your watch
Stable, secure, and easy charging is made possible through the charger's magnetic module. Hold your device close to the device and allow the magnets to snap it into place.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartwatch |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Galaxy Watch |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.8 m |
| Power | |
| Input current | 2 A |
| Input voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 2 A |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartwatch |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Galaxy Watch |
| Packaging content | Charger Dock |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 0.8 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 29.3 mm |
| Depth | 7.61 mm |
| Height | 29.3 mm |
| Weight | 26.5 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Charger Dock |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Packaging content | Charger Dock |
| Compatibility | Galaxy Watch |
You may also be interested in
| Product |
New
Samsung EP-OL300 Smartwatch Black USB...
£42.12
£35.10
|
Hot Product
Zebra P1031359 mobile device charger M...
£56.15
£46.79
|
Bestseller
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£54.60
£45.50
|
Recommended
Avaya 700466253 mobile device charger...
£35.88
£29.90
|
Popular
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£48.17
£40.14
|
Star Micronics 39569360 mobile device...
£39.71
£33.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EP-OL300BBEGWW
|
P1031359
|
450-16903
|
700466253
|
492-BBIP
|
39569360
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Zebra
|
DELL
|
Avaya
|
DELL
|
Star Micronics
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|