SanDisk 64GB Extreme Pro CF 160MB/s CompactFlash
£168.36
£140.30
64GB Extreme Pro CF 160MB/s media card
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDCFXPS-064G-X46 |
| EAN | 0619659102463 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
The SanDisk Extreme Pro CompactFlash Memory Card brings our fastest data speed and expansive capacities to your DSLR camera or HD camcorder. Equipped with SanDisk's latest memory technologies, this memory card is the professional's choice
- Optimized for 4K Video Recording
- Up to 160MB/s Read Speed
- Up to 150MB/s Write Speed
- Compatible with RAW & JPEG Formats
- Optimized for 4K Video Recording
- Up to 160MB/s Read Speed
- Up to 150MB/s Write Speed
- Compatible with RAW & JPEG Formats
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 150 MB/s |
| Flash card type | CompactFlash |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 64GB Extreme Pro CF 160MB/s Co...
£168.36
£140.30
|
Popular
Cisco 1GB SD
£206.96
£172.47
|
Transcend microSDXC/SDHC Class 10 UHS-...
£144.00
£120.00
|
New
PNY 256GB SDXC class 10 UHS-I
£234.00
£195.00
|
Hot Product
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£207.00
£172.50
|
Bestseller
Axis 02021-001 memory card 256 GB Micr...
£142.58
£118.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCFXPS-064G-X46
|
SD-IE-1GB=
|
TS32GUSDU1
|
SD256ELIPER-EF
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
02021-001
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Cisco
|
Transcend
|
PNY
|
Sandisk
|
Axis
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
SD
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
1GB to 2GB
|
32GB to 48GB
|
N/A
|
256GB and more
|
256GB and more
|