SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card 512 GB MicroSDXC UHS-I
£206.05
£171.71
512GB, microSDXC UHS-I, 100MB/s read, 90MB/s write
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| SKU | SDSQXAO-512G-GNCZN |
| EAN | 0619659184650 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Nintendo®-Licensed for Nintendo Switch
The SanDisk microSDXC card for the Nintendo Switch game system is designed to provide dependable storage as you conquer new levels.
Room to explore
Add up to 512GB of storage to your Nintendo Switch in a matter of seconds, and rest easy knowing you have room for your favorite games.
Get in the game fast
With transfer rates up to 100MB/s, the SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch delivers consistent high performance, so you can load games fast.
Store more, carry less
With the SanDisk microSDXC for Nintendo Switch, you’re able to keep your favorite digital games in one place so you’re ready for game time anytime.
Lifetime limited warranty
The SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch is backed by a lifetime limited warranty, so your games always have a dependable space to call home.
The SanDisk microSDXC card for the Nintendo Switch game system is designed to provide dependable storage as you conquer new levels.
Room to explore
Add up to 512GB of storage to your Nintendo Switch in a matter of seconds, and rest easy knowing you have room for your favorite games.
Get in the game fast
With transfer rates up to 100MB/s, the SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch delivers consistent high performance, so you can load games fast.
Store more, carry less
With the SanDisk microSDXC for Nintendo Switch, you’re able to keep your favorite digital games in one place so you’re ready for game time anytime.
Lifetime limited warranty
The SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch is backed by a lifetime limited warranty, so your games always have a dependable space to call home.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Features | |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Internal memory type | UHS-I |
| Package weight | 14 kg |
| Capacity | 512 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1.02 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 104 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Package weight | 14 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card...
£206.05
£171.71
|
Popular
Cisco 1GB SD
£206.96
£172.47
|
Recommended
SanDisk 64GB Extreme Pro CF 160MB/s Co...
£168.36
£140.30
|
New
PNY 256GB SDXC class 10 UHS-I
£234.00
£195.00
|
Hot Product
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£207.00
£172.50
|
Western Digital WD Purple SC QD101 512...
£232.42
£193.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSQXAO-512G-GNCZN
|
SD-IE-1GB=
|
SDCFXPS-064G-X46
|
SD256ELIPER-EF
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
WDD512G1P0C
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Cisco
|
Sandisk
|
PNY
|
Sandisk
|
Western Digital
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SD
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|
256GB and more
|
256GB and more
|