StarTech.com 1m DVI-D Dual Link Cable – M/M
£11.08
£9.23
StarTech.com 1m DVI-D Dual Link Cable - Male to Male DVI-D Digital Video Monitor Cable - 25 pin DVI-D Cable M/M Black 1 Meter - 2560x1600
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DVI-D |
| SKU | DVIDDMM1M |
| EAN | 0065030847698 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The DVIDDMM1M 1m DVI-D Dual Link cable features 2 male DVI (25-pin) connectors and provides a reliable, purely digital connection between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.
The 1m DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Molded connectors with strain relief maintain a durable connection, helping to prevent damage to the connectors, for long term, error-free DVI to DVI video performance
- Guaranteed reliability
The 1m DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Molded connectors with strain relief maintain a durable connection, helping to prevent damage to the connectors, for long term, error-free DVI to DVI video performance
- Guaranteed reliability
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| AWG wire size | 28 |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 218 g |
| Weight | 200 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 0.1 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Ferrite bead | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 1m DVI-D Dual Link Cable...
£11.08
£9.23
|
Bestseller
DeLOCK 83189 DVI cable 1 m DVI-D Black
£10.91
£9.09
|
Popular
Microconnect MONCC3 DVI cable 3 m DVI-...
£12.50
£10.42
|
Microconnect MONCC2 DVI cable 2 m DVI-...
£12.60
£10.50
|
Hot Product
Microconnect MONCC5 DVI cable 5 m DVI-...
£16.12
£13.43
|
V7 Black Video Cable DVI-D Male to DVI...
£8.98
£7.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DVIDDMM1M
|
83189
|
MONCC3
|
MONCC2
|
MONCC5
|
V7E2DVI-03M-BLK
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
DeLOCK
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
V7
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|