TERRA 1000181 PC/workstation Intel® Celeron® N5100 8 GB DDR4-SDRAM 120 GB SSD Windows 11 Pro Micro PC Black
£342.00
£285.00
Intel Celeron N5100, 8 GB DDR4, 120 GB SSD, USB, HDMI, mDP, RJ-45, Wi-Fi 6 AX201, Bluetooth 5.2, 1.3 kg, Windows 11 Pro
| SKU | 1000181 |
|---|---|
| EAN | 4039407090709 |
| Manufacturer | TERRA |
| Availability | In Stock |
Optimise business results with Windows 11 Pro PCs Make new Windows 11 PCs the cornerstone of your technology stack
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N5100 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| RAID support | No |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 120 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Total storage capacity | 120 GB |
| Storage options | SATA 6Gb/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 120 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 36 W |
| Power consumption (standby) | 0.67 W |
| Power consumption (off) | 0.43 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Micro PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cooling type | Active |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage options | SATA 6Gb/s |
| Locale | International repository |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Micro PC |
| Cooling type | Active |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Trial software | Microsoft 365 |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 75% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Depth | 128 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Display included | No |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooling type | Active |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Storage options | SATA 6Gb/s |
| Locale | International repository |
| Power consumption (off) | 0.43 W |
You may also be interested in
| Product |
TERRA 1000181 PC/workstation Intel® Ce...
£342.00
£285.00
|
New
HP 420 Intel® Xeon® E5 Family E5-1650...
£378.00
£315.00
|
Popular
Viewsonic VPC-A31-O1 PC/workstation 8...
£422.46
£352.05
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 4 Intel...
£504.00
£420.00
|
Bestseller
Elo Touch Solutions E620713 PC/worksta...
£412.72
£343.93
|
Recommended
TERRA PC-Micro 3100 Silent Greenline I...
£359.65
£299.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000181
|
WM446ET
|
VPC-A31-O1
|
12LN001SGE
|
E620713
|
1000096
|
| Manufacturer |
TERRA
|
HP
|
Viewsonic
|
Lenovo
|
Elo Touch Solutions
|
TERRA
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Celeron
|
Intel Xeon E5
|
N/A
|
Intel Core i5
|
N/A
|
Intel Celeron
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 7 Professional
|
N/A
|
No OS
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
| Optical drive type |
N
|
DVD Super Multi
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Product type |
PC
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
PC
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|