TERRA 1000184 PC/workstation 16 GB DDR5-SDRAM 500 GB SSD Windows 11 Pro Micro PC
£710.46
£592.05
TERRA 1000184, 16 GB, DDR5-SDRAM, 500 GB, SSD, Windows 11 Pro
| SKU | 1000184 |
|---|---|
| EAN | 4039407090785 |
| Manufacturer | TERRA |
| Availability | In Stock |
TERRA 1000184. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 500 GB, Storage media: SSD. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 65 W. Chassis type: Micro PC. Product type: PC. Weight: 650 g
| Processor | |
|---|---|
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| RAID support | No |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 500 GB |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Storage options | 2x M.2 2280 PCIe Gen4x4 |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Resolution description | HDMI 4096x2160 @ 60Hz (4K), Display Port 3840x2160 @ 60Hz (4K) |
| Performance | |
| Market positioning | Medical |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| LAN controller | Realtek RTL8111H, Dragon RTL8125BG |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.82 W |
| Power consumption (off) | 0.26 W |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Chassis type | Micro PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cooling type | Active |
| Storage options | 2x M.2 2280 PCIe Gen4x4 |
| Resolution description | HDMI 4096x2160 @ 60Hz (4K), Display Port 3840x2160 @ 60Hz (4K) |
| Locale | International repository |
| Design | |
| Chassis type | Micro PC |
| Cooling type | Active |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-Bit) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 75% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 48.3 mm |
| Weight | 650 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooling type | Active |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-Bit) |
| Storage options | 2x M.2 2280 PCIe Gen4x4 |
| Resolution description | HDMI 4096x2160 @ 60Hz (4K), Display Port 3840x2160 @ 60Hz (4K) |
| Locale | International repository |
| Power consumption (off) | 0.26 W |
You may also be interested in
| Product |
TERRA 1000184 PC/workstation 16 GB DDR...
£710.46
£592.05
|
New
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i3 i3-12100...
£706.50
£588.75
|
Popular
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-12400...
£692.33
£576.94
|
Bestseller
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£575.41
£479.51
|
Recommended
TERRA 1009994 PC/workstation Intel® Co...
£611.09
£509.24
|
Hot Product
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100...
£1,015.20
£846.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000184
|
6B2R8EA#ABU
|
6B2S0EA#ABU
|
DT.Z2AEK.001
|
1009994
|
6U4S0EA#ABU
|
| Manufacturer |
TERRA
|
HP
|
HP
|
Acer
|
TERRA
|
HP
|
| Display included |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
N/A
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Optical drive type |
N
|
DVD±RW
|
DVD±RW
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|