TERRA EU1000120 PC Intel® Core™ i5 i5-14400 16 GB DDR5-SDRAM 500 GB SSD Windows 11 Pro Mini Tower White
£645.77
£538.14
Intel Core i5 14400 (20MB Cache, 4.7GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 500GB SSD, Intel UHD Graphics 730, Windows 11 Pro
| SKU | EU1000120 |
|---|---|
| EAN | 4039407087051 |
| Manufacturer | TERRA |
| Availability | In Stock |
Helps to accelerate your Businesses. Outdated technology can be a drag on a business and its bottom-line. Intel-powered TERRA PCs can help to protect and grow your business.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor model | i5-14400 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 148 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | No |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 500 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Storage options | 4x SATA 6Gb/s ¦ 2x M.2 (2280/2260/2242) PCIe 3.0 x4 mode |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 500 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 610 |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Resolution description | HDMI 4K @60Hz ¦ DP 4K @60Hz |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| LAN controller | Intel I219V |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Number of rear USB ports | 5 |
| Number of front USB ports | 2 |
| Number of front audio ports | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16 Slot, 1x PCIe 3.0 x1 Slot |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power supply input frequency | 50 Hz |
| Power supply input voltage | 230 V |
| Power supply | 400 W |
| Power consumption (typical) | 95 W |
| Power consumption (standby) | 1.6 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (long idle) | 23 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | White |
| Chassis type | Mini Tower |
| Audio system | High Definition Audio |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Prime H610M-A |
| Storage options | 4x SATA 6Gb/s ¦ 2x M.2 (2280/2260/2242) PCIe 3.0 x4 mode |
| Resolution description | HDMI 4K @60Hz ¦ DP 4K @60Hz |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16 Slot, 1x PCIe 3.0 x1 Slot |
| Locale | International repository |
| Design | |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product colour | White |
| Chassis type | Mini Tower |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Software | |
| Pre-installed software | 1 month trial version for new Microsoft® 365 user |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 75% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 384 mm |
| Height | 375 mm |
| Weight | 7 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Display included | No |
| Features | |
| Motherboard manufacturer | ASUS Prime H610M-A |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Prime H610M-A |
| Storage options | 4x SATA 6Gb/s ¦ 2x M.2 (2280/2260/2242) PCIe 3.0 x4 mode |
| Resolution description | HDMI 4K @60Hz ¦ DP 4K @60Hz |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16 Slot, 1x PCIe 3.0 x1 Slot |
| Locale | International repository |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (long idle) | 23 W |
You may also be interested in
| Product |
TERRA EU1000120 PC Intel® Core™ i5 i5-...
£645.77
£538.14
|
Popular
Apple Mac mini 2020 M1 8GB 256GB - Sil...
£562.92
£469.10
|
New
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i3 i3-12100...
£706.50
£588.75
|
Recommended
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-12400...
£692.33
£576.94
|
Hot Product
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£575.41
£479.51
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 4 Intel...
£545.02
£454.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EU1000120
|
MGNR3B/A
|
6B2R8EA#ABU
|
6B2S0EA#ABU
|
DT.Z2AEK.001
|
12LN000AUK
|
| Manufacturer |
TERRA
|
Apple
|
HP
|
HP
|
Acer
|
Lenovo
|
| Display included |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Apple M
|
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
macOS Big Sur
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
DVD±RW
|
DVD±RW
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
Y
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|