TERRA EU1000174 PC/workstation 265K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Home
£2,543.20
£2,119.33
TERRA EU1000174, 265K, 32 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, SSD, Windows 11 Home
| SKU | EU1000174 |
|---|---|
| EAN | 4039407090341 |
| Manufacturer | TERRA |
| Availability | In Stock |
TERRA EU1000174. Processor model: 265K. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Home. Power supply: 850 W. Product type: PC. Weight: 11.5 kg
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 265K |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor cores | 20 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| RAID levels | 5, 1, 0, 10 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage options | 1x M.2 PCIe 5.0x4 ¦ 3x M.2 PCIe 4.0 ¦ 4x SATA 6Gb/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Resolution description | Max. 7680 x 4320 |
| Performance | |
| Market positioning | Gaming |
| Product type | PC |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Expansion slots | |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0.x16, 2x PCIe x16 (supports x4), 1x PCIe 4.0 x16 (supports x1) |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power supply input frequency | 50 Hz |
| Power supply input voltage | 200 - 240 V |
| Power supply | 850 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cooling type | liquid |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Motherboard manufacturer | ASUS PRIME Z890-P WIFI |
| Storage options | 1x M.2 PCIe 5.0x4 ¦ 3x M.2 PCIe 4.0 ¦ 4x SATA 6Gb/s |
| Resolution description | Max. 7680 x 4320 |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0.x16, 2x PCIe x16 (supports x4), 1x PCIe 4.0 x16 (supports x1) |
| Locale | International repository |
| Design | |
| Cooling type | liquid |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 75% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 231 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 463 mm |
| Weight | 11.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Keyboard language | German |
| Keyboard | |
| Keyboard language | German |
| Features | |
| Motherboard manufacturer | ASUS PRIME Z890-P WIFI |
| Other features | |
| Keyboard language | German |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooling type | liquid |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS PRIME Z890-P WIFI |
| Storage options | 1x M.2 PCIe 5.0x4 ¦ 3x M.2 PCIe 4.0 ¦ 4x SATA 6Gb/s |
| Resolution description | Max. 7680 x 4320 |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0.x16, 2x PCIe x16 (supports x4), 1x PCIe 4.0 x16 (supports x1) |
| Locale | International repository |
You may also be interested in
| Product |
TERRA EU1000174 PC/workstation 265K 32...
£2,543.20
£2,119.33
|
Popular
Axis S9302 16 GB 256 GB SSD Windows 10...
£2,988.96
£2,490.80
|
Hot Product
HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i9 i...
£2,226.79
£1,855.66
|
Bestseller
HP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i9...
£3,472.03
£2,893.36
|
New
HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 G...
£2,097.47
£1,747.89
|
Recommended
HP Z2 Tower G9 Intel® Core™ i9 i9-1490...
£2,072.90
£1,727.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EU1000174
|
02692-002
|
5M9Z2EA#ABU
|
A0ZC6EA#ABU
|
8T1R4EA#ABU
|
996Y7ET#ABU
|
| Manufacturer |
TERRA
|
Axis
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
N/A
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
Intel Core i9
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 10 IoT Enterprise
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
100GB to 300GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
32GB
|
64GB
|
16GB
|
32GB
|
| On-board graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|