TERRA PC-BUSINESS 6000wh SILENT Intel Core Ultra 5 225 16 GB DDR5-SDRAM 500 GB SSD Windows 11 Pro Mini Tower White
£710.46
£592.05
Intel Core Ultra 5 Processor 225, 16GB DDR5 SDRAM, 500GB M.2 NVMe 5.0, Mini-Tower, 400W, Windows 11 Pro
| SKU | EU1000154 |
|---|---|
| EAN | 4039407088935 |
| Manufacturer | TERRA |
| Availability | In Stock |
Helps to accelerate your Businesses. Outdated technology can be a drag on a business and its bottom-line. Intel-powered TERRA PCs can help to protect and grow your business.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor model | 225 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor threads | 10 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 3.3 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.7 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 121 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 500 GB |
| RAID levels | 5, 1, 0, 10 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Storage options | 2x M.2 (Key M) 2280/2260/2242 PCIe 5.0 x4 mode (1x 5.0 x4 mode / 1x 4.0 x4 mode) ¦ 4x SATA 6Gb/s ports, supports SATA Raid 0/1/5/10 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 500 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 2 |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Resolution description | HDMI max. 4096 x 2160 @ 60Hz ¦ DP max. 7680 x 4320 @30Hz |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of external displays supported | 3 |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Motherboard chipset | Intel B860 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| LAN controller | Intel I219V |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Number of rear USB ports | 4 |
| Number of rear audio ports | 3 |
| Number of front USB ports | 3 |
| Number of front audio ports | 2 |
| Expansion slots | |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (supports x4), 1x PCIe 4.0 x1 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power supply input frequency | 50 Hz |
| Power supply input voltage | 230 V |
| Power supply | 400 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (standby) | 1.6 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (long idle) | 23 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | White |
| Chassis type | Mini Tower |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cooling type | Active |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Motherboard chipset | Intel B860 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Pro B860M-C-CSM 24/7 ready |
| Storage options | 2x M.2 (Key M) 2280/2260/2242 PCIe 5.0 x4 mode (1x 5.0 x4 mode / 1x 4.0 x4 mode) ¦ 4x SATA 6Gb/s ports, supports SATA Raid 0/1/5/10 |
| Resolution description | HDMI max. 4096 x 2160 @ 60Hz ¦ DP max. 7680 x 4320 @30Hz |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (supports x4), 1x PCIe 4.0 x1 |
| Locale | International repository |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Product colour | White |
| Chassis type | Mini Tower |
| Cooling type | Active |
| Software | |
| Bundled software | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar (Valid only for U.S.), EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Trial software | 1 month trial version for new Microsoft 365 user |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 75% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 384 mm |
| Height | 375 mm |
| Weight | 7 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | No |
| Bundled software | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar (Valid only for U.S.), EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Display included | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Features | |
| Motherboard manufacturer | ASUS Pro B860M-C-CSM 24/7 ready |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooling type | Active |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Pro B860M-C-CSM 24/7 ready |
| Storage options | 2x M.2 (Key M) 2280/2260/2242 PCIe 5.0 x4 mode (1x 5.0 x4 mode / 1x 4.0 x4 mode) ¦ 4x SATA 6Gb/s ports, supports SATA Raid 0/1/5/10 |
| Resolution description | HDMI max. 4096 x 2160 @ 60Hz ¦ DP max. 7680 x 4320 @30Hz |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (supports x4), 1x PCIe 4.0 x1 |
| Locale | International repository |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (long idle) | 23 W |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
TERRA PC-BUSINESS 6000wh SILENT Intel...
£710.46
£592.05
|
New
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i3 i3-12100...
£706.50
£588.75
|
Popular
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-12400...
£692.33
£576.94
|
Bestseller
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£575.41
£479.51
|
TERRA 1009994 PC/workstation Intel® Co...
£611.09
£509.24
|
Hot Product
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100...
£1,015.20
£846.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EU1000154
|
6B2R8EA#ABU
|
6B2S0EA#ABU
|
DT.Z2AEK.001
|
1009994
|
6U4S0EA#ABU
|
| Manufacturer |
TERRA
|
HP
|
HP
|
Acer
|
TERRA
|
HP
|
| Display included |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
N/A
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Optical drive type |
N
|
DVD±RW
|
DVD±RW
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|