Ubiquiti EP-54V-150W-DC network switch component Power supply
£75.50
£62.92
DC/DC 150W for 22 - 60V Input, DC Terminal Block for 54V Output
| SKU | EP-54V-150W-DC |
|---|---|
| EAN | 0810354025730 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Versatile, Modular Design
The rack-mountable EdgePower features two PSU bays. One 54V, 150W AC-DC module is included, and an optional AC-DC or DC-DC module is available.
High Power
The EdgePower provides up to 150W of power output. With an optional PSU in the secondary bay, the EdgePower may be configured to deliver up to 300W of power.
Backup PSU
If failure of the primary PSU is detected, the secondary PSU automatically activates to supply continuous power.
Remote Monitoring and Configuration
Designed for convenient management, the EdgePower Configuration Interface allows administrators to configure and monitor PSU features in a simple, graphical user interface.
The rack-mountable EdgePower features two PSU bays. One 54V, 150W AC-DC module is included, and an optional AC-DC or DC-DC module is available.
High Power
The EdgePower provides up to 150W of power output. With an optional PSU in the secondary bay, the EdgePower may be configured to deliver up to 300W of power.
Backup PSU
If failure of the primary PSU is detected, the secondary PSU automatically activates to supply continuous power.
Remote Monitoring and Configuration
Designed for convenient management, the EdgePower Configuration Interface allows administrators to configure and monitor PSU features in a simple, graphical user interface.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Power supply |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 150 W |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Ubiquiti EP-54V-150W-DC network switch...
£75.50
£62.92
|
Recommended
Ubiquiti Networks EP-54V-150W-AC netwo...
£75.50
£62.92
|
Bestseller
Ubiquiti Redundant PSU, AC, 100W netwo...
£67.70
£56.42
|
HPE J9828A network switch component Po...
£99.90
£83.25
|
HPE JD217A network switch component Po...
£60.66
£50.55
|
Hot Product
Ubiquiti UACC-FAN-F2B-4020 network swi...
£69.01
£57.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EP-54V-150W-DC
|
EP-54V-150W-AC
|
RPS-AC-100W
|
J9828A-RFB
|
JD217AB
|
UACC-FAN-F2B-4020
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
HPE
|
HPE
|
Ubiquiti
|
| Product type |
Power supply
|
Power supply
|
Power supply
|
Power supply
|
Power supply
|
Fan
|