Ubiquiti Networking Cable, 1 Meter Length, White
£4.51
£3.76
Networking Cable, 1 Meter Length, White
- Ideal for connecting devices within your network
- Featuring durable materials and reliable connectors to ensure stable and consistent performance
- Designed to be flexible and easy to manage, allowing for convenient installation and organization
- 1 Meter length makes these cables ideal for short-distance connections within your network infrastructure
- Ideal for home network, office network or enterprise-level infrastructure
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | U-CABLE-PATCH-1M-RJ45 |
| EAN | 0810010071439 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Ubiquiti Networking Cable is ideal for connecting devices within your network. Featuring durable materials and reliable connectors to ensure stable and consistent performance. Designed to be flexible and easy to manage, allowing for convenient installation and organization. 1 Meter length makes these cables ideal for short-distance connections within your network infrastructure. Ideal for home network, office network or enterprise-level infrastructure.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Country of origin | United States |
| Features | |
| Product colour | White |
| Country of origin | United States |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Cable shape | Flat |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti Networking Cable, 1 Meter Len...
£4.51
£3.76
|
Popular
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£5.02
£4.18
|
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£5.02
£4.18
|
Recommended
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£5.02
£4.18
|
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£5.02
£4.18
|
Hot Product
connektgear 10m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£5.82
£4.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U-CABLE-PATCH-1M-RJ45
|
28-0150GN
|
28-0150R
|
28-0150G
|
28-0150P
|
31-0100BK
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| Cable length |
1m to 3m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|