Ubiquiti U-CABLE-PATCH-2M-RJ45 networking cable White Cat6
£5.89
£4.91
Patch Cable 2m, Cat6, RJ-45, 3mm
- Bendable booted RJ45
- Ultra-thin OD 3mm
- Cable length from 0.1 m up to 8 m
- Pass TIA-568-B.2 Cat6 Channel test by Fluke
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | U-CABLE-PATCH-2M-RJ45 |
| EAN | 0810010071446 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 2 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti U-CABLE-PATCH-2M-RJ45 network...
£5.89
£4.91
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.14
£4.28
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U-CABLE-PATCH-2M-RJ45
|
506-94
|
506-93
|
83369
|
83165
|
83490
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|