Ubiquiti U-CABLE-PATCH-RJ45 networking cable White 0.1 m Cat6
£3.37
£2.81
0.1m, White, RJ45, Cat6
- Bendable booted RJ45
- Ultra-thin OD 3mm
- Cable length from 0.1 m up to 8 m
- Pass TIA-568-B.2 Cat6 Channel test by Fluke
| Cable length | 0.22 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | U-CABLE-PATCH-RJ45 |
| EAN | 0810010075765 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Key Features
- Bendable booted RJ45
- Ultra-thin OD 3 mm
- 10 cm length
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.1 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | TIA-568-B.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | TIA-568-B.2 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.1 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti U-CABLE-PATCH-RJ45 networking...
£3.37
£2.81
|
Popular
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£3.66
£3.05
|
New
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.73
£3.11
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.90
£2.42
|
Hot Product
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.53
£2.94
|
C2G 1m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.59
£2.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U-CABLE-PATCH-RJ45
|
83388
|
83164
|
83143
|
83144
|
83366
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|