Ubiquiti UACC-AE network media converter 1000 Mbit/s Black, White
£30.79
£25.66
Media Converter, 1x SFP, 1x GbE RJ45 LAN, Passive PoE, 24V, 70 g
- (1) SFP port and (1) GbE RJ45 LAN port
- Fiber-to-Ethernet conversion
- Fiber connectivity to any PoE device
- Designed for indoor use
| SKU | UACC-AE |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
A fiber-to-copper media module that allows wireless equipment without SFP ports to support fiber uplinks up to 1 Gbps.
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SFP |
| Features | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | LAN, Status |
| Product colour | Black, White |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Power | |
| Power consumption (max) | 1.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76.5 mm |
| Depth | 76.5 mm |
| Weight | 70 g |
| Height | 26.8 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Internal | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Indication | |
| LED indicators | LAN, Status |
| Design | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | LAN, Status |
| Product colour | Black, White |
| Internal | No |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
You may also be interested in
| Product |
Ubiquiti UACC-AE network media convert...
£30.79
£25.66
|
Bestseller
TP-Link Omada Media conv. 1000BASE-SX/...
£24.84
£20.70
|
TP-Link MC112CS network media converte...
£30.82
£25.68
|
Hot Product
TP-Link Omada MC200CM network media co...
£35.20
£29.33
|
Recommended
TP-Link Omada MC210CS network media co...
£34.51
£28.76
|
Popular
Longshine LCS-C842MT network media con...
£126.00
£105.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-AE
|
MC220L
|
MC112CS
|
MC200CM
|
MC210CS
|
LCS-C842MT
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
Longshine
|
| Internal |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|