Ubiquiti UACC-Cable-Patch-EL-3M-W networking cable Translucent, White Cat6
Out of stock
SKU
UACC-CABLE-PATCH-EL-3M-W
£12.98
£10.82
UniFi Etherlighting, 2.5 mm, 3 m, White
- Translucent booted RJ45 for optimal EtherlightingTM brightness
- 2.5 mm outer diameter for 0.15-8 m lengths
- 2.9 mm outer diameter for 12-15 m lengths
- Length: 0.15 to 15 m
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | UACC-CABLE-PATCH-EL-3M-W |
| EAN | 0810084695722 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Nano-thin patch cable with a translucent boot designed to show Etherlighting™ effects when connected to Pro Max switching.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Translucent, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 2.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Translucent, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 3 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UACC-Cable-Patch-EL-3M-W netw...
£12.98
£10.82
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.40
£10.33
|
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CABLE-PATCH-EL-3M-W
|
605516
|
83412
|
83492
|
MPK420
|
SSTP610R
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
3m to 5m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|