Urban Factory UPB35UF power bank Lithium Polymer (LiPo) 30000 mAh Black
£34.94
£29.12
30 000 mAh, Polymer, 2x USB-A, 2.1A, 1x USB-C, black
- 2.0A Micro-USB input
- 2.0A USB-C input
- Output: USB-A x2 (5.0V/ 2.1A)
- Polymer battery with 30.000 mAh capacity
- Compact and fine design
- LED charge indicator
- ON/OFF button on the side
| Battery capacity | 30000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | UPB35UF |
| EAN | 3760170884158 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | In Stock |
JUICEE Max: 30 000 mAh emergency battery.
This large-capacity battery is equipped with 2 USB-A ports on the front with 2.1A power each. It allows you to charge 2 devices simultaneously and very quickly. This battery is very fine and can be taken and travel with you in all circumstances.
This large-capacity battery is equipped with 2 USB-A ports on the front with 2.1A power each. It allows you to charge 2 devices simultaneously and very quickly. This battery is very fine and can be taken and travel with you in all circumstances.
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless charging | No |
| Power | |
| Fast charging | No |
| Battery capacity | 111 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 30000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2.1 A |
| Performance | |
| Fast charging | No |
| Battery capacity | 111 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 30000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Radio | |
|---|---|
| Built-in radio | No |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 545 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Urban Factory UPB35UF power bank Lithi...
£34.94
£29.12
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£44.21
£36.84
|
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£49.54
£41.28
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£33.60
£28.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£49.55
£41.29
|
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£31.42
£26.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UPB35UF
|
420-35
|
420-36
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
420-59
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|