V7 PS215W9AM display privacy filter 54.6 cm (21.5") Monitor Frameless display privacy filter
£100.51
£83.76
V7 ScreenSentry 21.5" Magnetic Attach Privacy Filter for Widescreen Monitors - 16:9 Aspect Ratio
- Snap on Magnetic Attachment
- Blacks out side views beyond a 60° angle
- Touch sensitive
- Reversible matte-to-glossy
- Blue light reduction
- Anti-glare
- TAA Compliant
| SKU | PS215W9AM |
|---|---|
| EAN | 0662919122169 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | In Stock |
ScreenSentry privacy filters are an excellent choice for open, high-traffic environments or wherever you need enhanced data privacy. Screen data is visible only when viewed from directly in front of the display - without blurring or distortion.
The filter darkens the screen when viewed from indirect angles, hiding your screen from prying-eyes, plus the high-gloss finish brightens and sharpens contrast while providing additional protection for your LCD screen against dust, fingerprints, and scratches.
Simple to attach using the SNAP-ON magnetic system that holds the filter securely into place. Available in a variety of popular sizes for monitors and backed by a 2 year warranty.
Protecting Your Privacy
Safeguard your confidential data from visual hackers by using a privacy filter on your laptop or monitor
Protects Sensitive Data
Protects sensitive data from visual hackers with a +/- 30 degree viewing angle restriction.
Easy Application
Base models include easy-to-apply adhesive strips and mounting tabs – Select models feature magnetic attachment mounting.
Reversible Glossy or Matte Finish
Provides sharp image quality in any lighting environment. Select either the high-clarity glossy-finish or the anti-glare matte-finish.
Multi-Layer Privacy Protection
Multiple layers of advanced technology seamlessly integrated into an ultra-thin design for privacy, durability and comfort.
The filter darkens the screen when viewed from indirect angles, hiding your screen from prying-eyes, plus the high-gloss finish brightens and sharpens contrast while providing additional protection for your LCD screen against dust, fingerprints, and scratches.
Simple to attach using the SNAP-ON magnetic system that holds the filter securely into place. Available in a variety of popular sizes for monitors and backed by a 2 year warranty.
Protecting Your Privacy
Safeguard your confidential data from visual hackers by using a privacy filter on your laptop or monitor
Protects Sensitive Data
Protects sensitive data from visual hackers with a +/- 30 degree viewing angle restriction.
Easy Application
Base models include easy-to-apply adhesive strips and mounting tabs – Select models feature magnetic attachment mounting.
Reversible Glossy or Matte Finish
Provides sharp image quality in any lighting environment. Select either the high-clarity glossy-finish or the anti-glare matte-finish.
Multi-Layer Privacy Protection
Multiple layers of advanced technology seamlessly integrated into an ultra-thin design for privacy, durability and comfort.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Privacy |
| Maximum screen size | 54.6 cm (21.5") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Widescreen | Yes |
| Display diagonal (metric) | 546 cm |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 54.6 cm (21.5") |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 546 cm |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Compatibility | RoHS |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 54.6 cm (21.5") |
| Compatibility | RoHS |
| Display diagonal (metric) | 546 cm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 486.1 mm |
| Weight | 91 g |
| Height | 272.1 mm |
| Package height | 438 mm |
| Package depth | 688 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package weight | 754 g |
| Packaging data | |
| Package height | 438 mm |
| Package depth | 688 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package weight | 754 g |
| Display | |
| Compatibility | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
V7 PS215W9AM display privacy filter 54...
£100.51
£83.76
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£97.20
£81.00
|
New
3M Black Privacy Filter for Desktops P...
£126.00
£105.00
|
Recommended
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£96.34
£80.28
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 61 cm (24")...
£108.29
£90.24
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£105.32
£87.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PS215W9AM
|
0A61769
|
PF24.0W
|
4807101
|
4811801
|
4815001
|
| Manufacturer |
V7
|
Lenovo
|
3M
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Suitable for |
Monitor
|
Notebook
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|