Verbatim 49503 household battery Single-use battery AA
£2.87
£2.39
Alkaline Battery AA-LR6 Mignon 8 Pack Blister
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 2900 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AA-LR6 Mignon
| Battery size | AA |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49503 |
| EAN | 0023942495031 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AA batteries are the most popular model. They are recommended for use in devices such as portable radios, MP3 players, cameras and TV / DVD remote controls.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Number of battery cells | 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Features | |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23 g |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495031 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495031 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Verbatim 49503 household battery Singl...
£2.87
£2.39
|
Hot Product
Duracell LR54 household battery Single...
£2.40
£2.00
|
Recommended
Duracell DL1220 household battery Sing...
£2.98
£2.48
|
Bestseller
Duracell DL2430 household battery Sing...
£3.83
£3.19
|
Duracell D371 household battery Single...
£3.18
£2.65
|
Popular
Duracell D389 household battery Single...
£4.03
£3.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49503
|
LR54
|
DL1220
|
DL2430
|
D371
|
D389
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
N/A
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Silver-Oxide (S)
|
Silver-Oxide (S)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|