Verbatim D Alkaline Batteries
£3.50
£2.92
D Alkaline Batteries 2 Pack Blister
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 18,000 mAh
- Height: 61.5mm
- Diameter: 34.2mm
- Weight: 134g
- Model Code: D-LR20 Mono
- Pack Size: 2
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49923 |
| EAN | 0023942499237 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Like the Verbatim model C battery the model D is ideal for use in torches and flash lights. They are also recommended for use in large stereo boom boxes giving long life performance.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of battery cells | 2 |
| Features | |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 34.2 mm |
| Depth | 34.2 mm |
| Height | 61.5 mm |
| Weight | 134 g |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499237 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499237 |
| Type | D-LR20 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Verbatim D Alkaline Batteries
£3.50
£2.92
|
Bestseller
Duracell D357 household battery Single...
£5.14
£4.28
|
Ansmann 5015332 household battery Sing...
£5.04
£4.20
|
Hot Product
Duracell DL1220 household battery Sing...
£2.98
£2.48
|
New
Duracell MN1604B1 household battery Si...
£5.14
£4.28
|
Popular
Duracell DL2430 household battery Sing...
£3.83
£3.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49923
|
D357
|
5015332
|
DL1220
|
MN1604B1
|
DL2430
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Ansmann
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Silver-Oxide (S)
|
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|