Vision TC-USBCDP8K/BL interface cards/adapter DisplayPort
£21.22
£17.68
USB-C to 8K DisplayPort Adaptor, black
| SKU | TC-USBCDP8K/BL |
|---|---|
| EAN | 1195053300005 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
Connects the USB-C port on a laptop to a display device.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | DisplayPort |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 23 g |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 30 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vision TC-USBCDP8K/BL interface cards/...
£21.22
£17.68
|
Bestseller
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£31.68
£26.40
|
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
£26.70
£22.25
|
Recommended
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire...
£28.91
£24.09
|
Hot Product
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£31.62
£26.35
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£27.01
£22.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-USBCDP8K/BL
|
ICUSB232PRO
|
35BAYCF2IDE
|
PCI1394MP
|
42805
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
Vision
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Tripp Lite
|
| Host interface |
USB Type-C
|
N/A
|
IDE
|
PCI
|
N/A
|
USB
|
| Internal |
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Output interface |
DisplayPort
|
N/A
|
CF
|
IEEE 1394/Firewire
|
N/A
|
Serial
|