Vivolink PRODP3 DisplayPort cable 3 m Black
Out of stock
SKU
PRODP3
£25.86
£21.55
Pro Displayport Cable 3m
- Ultra high resolution of 4K@60Hz
- 99.9% copper conductor
- High quality type A connector with lock, 15um gold min.
- Triple shielding in cable and extra shielding in connector
- Mechanical lock incorporated in the connector prevents connection loss
- High flexibility ensuring small bending radius
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | PRODP3 |
| EAN | 5712505530405 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Out of Stock |
High Performance DisplayPort Cable.
Supporting 4K resolution with refreshrate of 60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort Cables offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications.
Supporting 4K resolution with refreshrate of 60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort Cables offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of shielding layers | 3 |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Weight | 205 g |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 164 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 48 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 200 g |
| Weight | 205 g |
| Package width | 164 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 48 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo DP-DP, 1.8m DisplayPort Black
£31.92
£26.60
|
Lindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£22.14
£18.45
|
Bestseller
Lenovo DisplayPort 1.8 m Black
£21.47
£17.89
|
StarTech.com 5m (15ft) DisplayPort 1.2...
£21.25
£17.71
|
StarTech.com 4m (13ft) Mini DisplayPor...
£25.08
£20.90
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
03X6405
|
41059
|
0A36537
|
DISPL5M
|
MDP2DPMM4M
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lindy
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|