Vivolink PRODPHDMI20 video cable adapter 20 m DisplayPort HDMI Black
£138.16
£115.13
Pro Displayport - HDMI, FHD, 20m, Black
- High resolution of 1080p@60Hz
- 99.9% copper conductor
- High quality type A connector with lock, 15um gold min.
- Triple shielding in cable and extra shielding in connector
- Mechanical lock incorporated in the connector prevents connection loss
- High flexibility ensuring small bending radius
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | PRODPHDMI20 |
| EAN | 5712505539903 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
High Performance DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
Supporting 1080p@60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort to HDMI Adapter Cable offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications."""
Supporting 1080p@60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort to HDMI Adapter Cable offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications."""
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Audio connector | No |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 20 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dual Link DVI | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Weight | 1.98 kg |
| Package width | 266 mm |
| Package depth | 261 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 1.89 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 266 mm |
| Package depth | 261 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 1.89 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Supported resolutions | 1080P@60Hz |
| Cable colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRODPHDMI20 video cable adapt...
£138.16
£115.13
|
Popular
Microconnect DP-HDMI-2000V1.4OP video...
£188.05
£156.71
|
Microconnect DP-HDMI-1000V1.4OP video...
£141.32
£117.77
|
Recommended
Microconnect DP-HDMI-1500V1.4OP video...
£168.79
£140.66
|
Bestseller
Vivolink PROADRING7S video cable adapt...
£173.05
£144.21
|
Vivolink PROADRING10S video cable adap...
£182.90
£152.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODPHDMI20
|
DP-HDMI-2000V1.4OP
|
DP-HDMI-1000V1.4OP
|
DP-HDMI-1500V1.4OP
|
PROADRING7S
|
PROADRING10S
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 2 |
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
N/A
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|