ALOGIC 20W USB-C Rapid Power Mini GaN Charger
£11.75
£9.79
20W USB-C Rapid Power Mini GaN Charger
| SKU | WCG1X20BLK-UK |
|---|---|
| EAN | 9350784101334 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
Pint-Size Fast Charging
This Mini USB-C Charger delivers all the power you need to fast charge your phone, smartwatch or wireless earbuds, in a cute little charger that you can easily slip in your pocket or handbag. Perfect for taking with you on short trips, the Rapid Power charger’s 20W max charging can even recharge your iPad and some power-efficient Chromebooks, without adding any awkward clutter to your wall sockets or extension lead.
Packed with Safety Features
This 20W Charger meets all local and international regulatory standards necessary to keep you safe at work and home, with over-current protection, over-voltage protection, short-circuit protection and over-temperature protection.
This Mini USB-C Charger delivers all the power you need to fast charge your phone, smartwatch or wireless earbuds, in a cute little charger that you can easily slip in your pocket or handbag. Perfect for taking with you on short trips, the Rapid Power charger’s 20W max charging can even recharge your iPad and some power-efficient Chromebooks, without adding any awkward clutter to your wall sockets or extension lead.
Packed with Safety Features
This 20W Charger meets all local and international regulatory standards necessary to keep you safe at work and home, with over-current protection, over-voltage protection, short-circuit protection and over-temperature protection.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| Input current | 0.5 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ALOGIC 20W USB-C Rapid Power Mini GaN...
£11.75
£9.79
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£15.60
£13.00
|
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£13.55
£11.29
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£16.15
£13.46
|
Hot Product
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£10.08
£8.40
|
Popular
CoreParts MSPT2020 mobile device charg...
£15.12
£12.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCG1X20BLK-UK
|
UMC0014A
|
PETRAVEL43
|
CCB001BTBK
|
MBXAP-AC0007
|
MSPT2020
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
2-Power
|
Microconnect
|
Belkin
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
Indoor
|